On this page

2018-2019

Committee on Tenure
  • President
  • Provost
  • Bob Morris (2019)
  • Rolf Nelson (2020)
  • Dana Polanichka  (2020)
  • Teresa Celada (2021)
Advisory Committee
  • Thandi Buthelezi (2019)
  • Dipankar Maitra (2 year term) (2019)
  • John Partridge (2020)
  • Karen McCormack (2020)
  • Jade Werner (2020)
Committee on Educational Policy
  • President Dennis Hanno
  • Provost Renee White
  • Two students
  • Jim Mancall (Recording Secretary)
  • Kirk Anderson (2019)
  • John Bezis-Selfa (2020)
  • Hilary Gaudet (2020)
  • Patrick Johnson (2020)
  • Rochelle Leibowitz (2021)
Committee on Committees and Agenda
  • Matt Evans (2020)
  • Tessa Lee (2021)
  • Matt Gingo (2019) replaced by Mike Gousie Fall 2018
Provost’s Advisory Committee
  • Geoff Collins (2 year term) (2019)
  • Nancy Evans (2019)
  • Justin Schupp (2 year term) (2020)
  • Jessie Knowlton (2 year term) (2020)
  • Hyun Kim (2020) *replaced by Matthew Allen Spring 2019
  • Tommy Ratliff (2021)
Appeals and Hearing Committee
  • Talitha Espiritu (2019)
  • Gerry Huiskamp (2020)
  • Bill Bloch (2021)
Committee on Academic Standing
  • Dean of Academic Advising and Co-Curricular Learning
  • Associate Dean of Studies
  • Dean of Students
  • Registrar
  • Two students (non-voting)
  • Alireza Shomali (2020)
  • Tripp Evans (2019)
  • Scott Shumway (2019) *Replaced by Christina Riggs Romaine Spring 2019
Committee on Faculty Scholarship & Promotion
  • President (for Promotions)
  • Provost (for Promotions)
  • Provost or Associate Provost (Faculty Scholarship)
  • Michael Kahn (2020)
  • Vicki Bartolini (2021)
  • Jonathan Walsh (2019)
Committee on Faculty Workload & Economic Status
  • Michael Drout (2020)
  • Betsey Dyer (2019)
  • John Gildea (2019)
  • Gabriela Torres (2019) *replaced by Donna Kerner Fall 2018
Library, Technology & Learning Committee (LTLC)
  • Dean of the Library
  • Director of Research and Instruction
  • James Freeman (2021)
  • Leah Niederstadt (2021)
  • Jenny Lanni (2020)

Back to top ^

2017-2018

Committee on Tenure

President
Provost
Rolf Nelson (2020)
Karen McCormack (2 year term) (2018)
Evelyn Staudinger (2018)
Bob Morris (2019)

Advisory Committee

John Partridge (2020)
Dipankar Maitra (2 year term) (2019)
Leah Niederstadt (2 year term) (2018)
Brenda Wyss (2018)*
*replaced by Vicki Bartolini Spring 2018
Thandi Buthelezi (2019)

Committee on Educational Policy

President
Provost
Two students
John Bezis-Selfa (2020)
Jani Benoit (2018)
Brad Bishop (2 year term) (2018)*
*replaced by Javier Trevino for Fall 2017
Laura Ekstrom (2018)
Kirk Anderson (2019)

Committee on Committees and Agenda

Matt Evans (2020)
Tommasina Gabriele (2018)
Matt Gingo (2019)

Provost’s Advisory Committee

Hyun Kim (2020)
Geoff Collins (2 year term) (2019)
Hilary Gaudet (2 year term) (2018)
Mark LeBlanc (2018)
Aubrey Westfall (2 year term) (2018)
Nancy Evans (2019)

Appeals and Hearing Committee

Bianca Cody Murphy (2020)
Shawn McCafferty (2018)
Talitha Espiritu (2019)

Committee on Academic Standing:
Dean of Advising and Academic Success
Associate Dean of Studies
Dean of Students
Registrar
Two students (non-voting)
Alireza Shomali (2020)
Tripp Evans (2019)*
*replaced by Clinton O’Dell Fall 2017
Scott Shumway (2019)

Committee on Faculty Scholarship & Promotion:
President (for Promotions)
Provost (for Promotions)
Provost or Associate Provost (Faculty Scholarship)
Michael Kahn (2020)
Mary Lee Griffin (2018)
Jonathan Walsh (2019)

Committee on Faculty Workload & Economic Status:
Michael Drout (2020)
Betsey Dyer (2019)
John Gildea (2019)
Gabriela Torres (2019)

Library, Technology & LearningCommittee (LTLC):
Director of Technology for Research and Instruction
Associate Librarian for Research and Instruction
Jenny Lanni (2020)
Phoebe Chan (2018)
Kelly Goff (2018)

Back to top ^