Departmental Awards and Prizes:

Paul F. Cressey Prize in Anthropology
Andru Anderson ’19

Miriam F. Carpenter Prize in Studio Art

Blaithin Haddad ’19

Maria Victoria DeLuca Forsythe Prize in Studio Art
Evelyn Dubois ’19

Friends of Art Prize
Hannah McIsaac ’19

History of Art Prize
Hannah McIsaac ’19

Clinton V. MacCoy Prize in Ecology
Keaton Schrank ’19

Diana Davis Spencer ’60 Prize in Business and Management
Caitly Reynoso ’19
Katherine Bauld ’19

Tri-Beta Biological Sciences Honor Society Award
Yun Zhang ’19

Pastra-Landis Prize in Biochemistry
Nefeli Batistatou ’19

Evans-Marshall Prize in Chemistry
Catrina Oberg ’19

Freshman Chemistry Achievement Award
Kellia Karambizi ’22
Brian Marulis ’22

Undergraduate Award in Analytical Chemistry
Abigail Pires ’19

Undergraduate Award in Physical Chemistry
Jordan Bauer ’19

POLYED Award for Achievement In Organic Chemistry
Helene Mantineo ’21

Jennings Family Prize in the Physical Sciences
Meggin Costa ’19

Jennings Family Prize in the Physical Sciences
Heydrick Padilla ’19

Faculty Prize in Classics
Catherine Nevin ’19

Edward F. O’Dowd Prize for Excellence in Latin
Sierra Proft ’21

Jean Mulcahy Keefe ’44 Prize in Economics
Connor O’Keefe ’19
Ethan Powell ’19
Fariq Sazuki ’19
Nicholas Wilbur ’19

Catherine Filene Prize in Economics
Fariq Sazuki ’19

Anne Louise Knowles ’55 Memorial Prize in English
Emma Freeman ’19
Jennifer Migotsky ’19
Holly Salois ’19

Helen Meyers Tate Memorial Prize for Original Verse
Catherine Nevin ’19

Littlefield-Mandell Prize in French Studies
Ibrahim Nshimirimana ’19

Hedda Korsch Prize in German Studies
Katharine Blackwell ’19

Nancy Norton Prize in History & American Studies
Maureen McCafferty ’19
Christine Evers ’19

Abbey McCloskey ’92 Memorial Prize in International Relations
Ebony Kennedy ’19

Madeleine F. Clark Wallace Mathematics Prize
Xinru Liu ’19
Weiqi Feng ’19
Rae Helmreich ’19

Fred Kollett Prize in Mathematics & Computer Science
Arianna Alfiero ’19
Xinru Liu ’19
Weiqi Feng ’19

Garabedian Prize in Music
Hannah Merseal ’19

Edna D. Parks Prize in Music Theory
Hannah Merseal ’19

Ellalou Dimmock Award in Voice Performance
Jillian Hirst ’19

Helen Zoe Duncan Prize in Piano Performance
Xinru Liu ’19
Xinyi Liu ’19

Holcombe M. Austin Prize in Philosophy
Nicholas Hotary ’19

Tania Frances Richards Sicard ’05 Prize in Philosophy
Austin Smith ’19

H. M. Pastra-Landis Prize in Physics
Yusheng Wu ’19
Nicholas Josselyn ’19
Xinyi Liu ’19

Daniel Lewin Prize in Political Science
Eman Haj Alkhdair ’19

Darlene Boroviak Prize in Political Science
Pia Parisi Marcoux ’19

Meg L. Kearns ’99 Memorial Prize in Psychology
Keran Yang ’19

David Wulff Prize in Psychology
Nicholas Hotary ’19

J. Arthur Martin Prize in Religion
Emma Stump ’20

Lydia J. Dorman Prize in Religion
Lucia Verdejo ’19

Villars Prize in Science
Emily Griffin ’19

Lucretia C. Mott Prize in Sociology
Kexin Zhen ’19
Eric Pfeiffer ’19

Burlingame-Moles Prize in Spanish
Ebony Kennedy ’19
Caroline Dyhrberg ’19

Lillian Hellman Prize in Theatre & Dance Studies
Ashleigh Dunham ’19

Theatre & Dance Studies Award for Excellence in Acting
Gabrielle Eustache ’19
Kelby Perez ’19

Theatre & Dance Studies Award for Technical/Design Excellence
Taylor Kaufman ’19

Theatre & Dance Studies Award in Dance
Morgan Shields ’19
Claire Young ’19

Maimu Seepere Yllo Prize in Women’s and Gender Studies
Samantha Kelly ’19
Caroline Dhyrberg ’19

Scholarships and Special Awards:

Phi Beta Kappa Grace Shepard Scholarship
Hannah McIsaac ’19

Phi Beta Kappa Graduate Scholarship
Hannah Merseal ’19

Phi Beta Kappa Ruth Redding Graduate Scholarship
Xinru Liu ’19

Linda F. Epstein Award
Vanessa Assad ’19

Sally Gale Gilman Award
Ebony Kennedy ’19
Keaton Schrank ’19
Eric Pfeiffer ’19

The A. Howard Meneely Prize
Emma Freeman ’19
Catrina Oberg ’19

Julia R. Lange Fellowship
Rachel Dixon ’19
Alana Hernandez ‘2010
Matthew Morgan ’19
Rachael Zipper ’19
Delana Eby ’16
Laura Parker ‘2012

Helen and Irma Wieand Fellowship
Leigh Anne Heins ’19
Emma Wynne ‘2018
Jillian Valerio ‘2017

Jane E. Ruby Fellowship
Avi Anshika ‘2016

Joseph M. and Susan Stampler Paresky ’68 Fellowship
Nefeli Batistatou ’19
Xinru Liu ’19

Wheaton Scholar Prize
Gracie Callaghan ’19

Gerald Zuriff Graduate Fellowship
Emily Griffin ’19